חיפוש
  • ארנה ברדיצ'ב לב

צדק בהתאמה אישית?

עודכן ב: 15 נוב 2020

בעיצומו של משא ומתן בגישור הפערים הושמו על השולחן, חלה התקדמות, ופתאום, רמי איש עסקים מצליח בשנות ה-40 לחייו ובעלים של חברה גדולה לפיתוח מוצרים רפואיים (נתבעת על 1,200,000 ₪), מצהיר:

"אני רוצה שהצדק יצא לאור. שבית משפט יאמר את דברו. מה שיפסוק בית משפט מקובל עלי. גם אם אפסיד אקבל כל מה שייפסק".

ואני תוהה למה? למה יעדיף אדם שמצוי בסכסוך משפטי את ה"צדק המוסדי" על פני "הצדק האישי הפרטי"?האם באמת מדובר רק בהעדפה של הצדק המוסדי או שדברים נוספים עומדים מאחורי ההצהרה של רמי?

ראשית צריך לזכור כי סכסוך משפטי על פי רוב הוא חוויה אמוציונלית מאוד. אחת התחושות הקשות המלוות סכסוך היא של חוסר צדק. הפתרון הברור לכך הוא בית המשפט – המוסד שאמון על הוצאת הצדק לאור. ואולם, אף על פי שבית המשפט נתפס בעיני רבים כהיכל הצדק האולטימטיבי, עומדות לו לאדם בתהליך גישור אפשרויות בחירה בעקרונות הצדק האישיים שיהוו בסיס לפתרון הסכסוך. מדוע פעמים רבות קשה לבחור בנתיב זה? מדוע עקרונות הצדק האישיים שלנו נדחקים לקרן הפינה לטובת צדק מוסדי, כללי ורחב?

דרך אחת לאפיין את ההבדלים בצדק היא להבחין בין צדק מוסדי – הקיים בבית המשפט, לצדק פרסונלי שקיים בגישור.

אחת ההגדרות להבדל בין השניים [1] היא שצדק אישי נובע מתכונת אופי של אדם מסוים ואילו צדק מוסדי נקבע על פי קריטריונים חברתיים. על פי הגדרה זו צדק פרסונלי משקף את סט הערכים והשקפת העולם של האדם. במובן מסוים ערכי הצדק ה'פרטיים' מחייבים יותר ואף טומנים בחובם אחריות רבה של האדם, כיוון שהוא עצמו המקור וההצדקה להם. לכן הוא גם יותר רגיש להפרתם ומילויים ברמה היומיומית. צדק מוסדי לעומת זאת, נשען על דוקטרינות חברתיות רחבות, כלליות ותיאורטיות, שמרבית האינדיבידואלים אינם 'שוחים' בהן. מובן שכל סט של ערכי צדק מכיל בתוכו חלקים מהשני.

על פי סט הגדרות זה הדילמה שעומדת בפני האדם היא בין בחירת צדק בהתאמה אישית לסכסוך ובין קבלת הקריטריון החברתי הרחב של צדק. לכאורה זו עשויה להישמע כמו דילמה פשוטה – מדוע שאדם לא ירצה לתפור חליפת צדק לפי מידותיו? אלא שמתחת לחזות הפשוטה מתגלה המורכבות.

בבית המשפט יעשו את הוויתורים עבור האדם, ולפעמים יש בכך תחושת שחרור. בית משפט מסיר מעל כתפינו את נטל האחריות של לקיחת עתידנו בידנו - הוא משחרר אותנו מוויתור מרצון על הצדק שלנו. בסכסוכים שבהם גורלות מוטלים על הכף, אחריות עלולה להעיק. מה אם נטעה בוויתור? מה אם יכולנו להוציא יותר? שבית המשפט יישא באחריות ובלבד שלא נצטרך להתמודד עם חרטה בדיעבד. גם אם פסק בית משפט נגדי, פסק הדין לא נחווה כפגיעה ישירה או ויתור על הצדק הפרטי שלי.

נדמה שמסתתר קושי נוסף בגישור בדרך ליצירת "צדק בהתאמה אישית".

גישור המתמקד בצדק הפרטי של כל אחד מהצדדים, מחדד את חווית הפער וההתנגשות בין תפיסת הצדק של כל אחד מהצדדים. לכאורה, על מנת להגיע להסכמה, על כל צד להתפשר על הצדק הפרטי לטובת הצד שפגע ופעל בחוסר הוגנות.

מה מציע חדר הגישור בסוגיית הצדק והאמת הפרטית? מהי נקודת המפנה?

תהליך הגישור לא מצריך הכרעה בין הצדק והאמת של כל אחד מהצדדים. המגשר יכול לשחרר דיון שתקוע על צדק, הוגנות וערכים ולמקד אותו סביב האינטרסים הגלויים והחבויים של כל צד למחלוקת.

ואולי דווקא בגלל שהקודים הפרסונליים של הצדק שונים בין המתגשרים, הפתרון יכול להיות אחר מאשר "משפט שלמה". כל צד יכול להיוותר עם חלק גדול מן הצדק שלו. סך האלמנטים של הצדק המשותף גדול מן הצדק הקטגורי. מחד, לאפשר לכל אחד מהצדדים לשים את הצדק והאמת והערכים על שולחן הגישור, לחוות את הפערים, ומאידך להגיע לפתרון מוסכם שלא דרך הצדק אלא דרך האינטרסים של הצדדים.

הגישור לא מחייב הכרעה בין הצדק הפרטי של כל אחד מהניצים. ההסכמה תבוא דרך משא ומתן על בסיס האינטרסים המרכזיים של הצדדים.

בעודי כותבת שורות אלה, התקיים גישור בו התובע, עורך דין במקצועו דרש את שכר הטרחה שלו בגין עסקת נדל"ן מורכבת שבה ייצג את שני הצדדים. הצד השני פנסיונר, ייצג בגישור את כל חמשת אחיו. עסקת הנדל"ן הייתה קשורה לנכס שירשו כל האחים מאימם. כל אחד מהצדדים ביקש צדק והוגנות בתוצאה. כשחוו בגישור את הפערים בין תפיסות הצדק השונות ואת הצורך לעשות מחוות דרך הצדק הפרטי, ביקשו לחזור לבית משפט, וכך כל אחד יוכל להמשיך לדבוק בצדק שלו.

המהפך בגישור חל כשהדיון המתוח על הצדק הוסט; כשלא היה צורך להכריע בסכסוך מי צודק, מי נוהג בהגינות ומי לא, ואיזה צדק יותר טוב, אלא למפות את האינטרסים של כל אחד מהצדדים בגישור: עורך הדין בעל המוניטין שהעדיף שלא להתייצב באולם בית המשפט בו הוא מייצג לקוחות והפנסיונר שלא רוצה לגרור את הסכסוך במשך שנים בבית המשפט. מפגש האינטרסים הוביל להסכמה.


תם ולא נישלם. ועל כך בניוזלטר הבא.

מקורות:

1. https://www.jstor.org/stable/23560380?seq=8#metadata_info_tab_contents

23 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול